A co u Ciebie dobrego?


„Każdy żyjący na świecie szuka szczęścia. Istnieje jeden pewny sposób, by je znaleźć. Jest nim kontrolowanie swoich myśli. Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Ono zależy od warunków wewnętrznych.”
Dale Carnegie

Jakiś czas temu spotkałam się z Kamilą z Treningu Kariery, aby obgadać kilka spraw. Siedzimy w restauracji, sałatka zamówiona, czekamy na posiłek i miło sobie gawędzimy. W pewnym momencie Kamila zapytała: „Co u Ciebie?”, więc opowiadam jak to mam ogrom rzeczy do zrobienia, ciężki przedmiot do ogarnięcia na uczelni, że zimno i chyba zaczyna brać mnie przeziębienie… I nagle Kama przerywa mi mówiąc: „Asia, a co u Ciebie dobrego?”.

Zatkało mnie.

Przez chwilę nie wiedziałam, co odpowiedzieć. To był ten moment, kiedy uświadomiłam sobie, jak wiele mówię o negatywach, a nie pozytywach. Wiadomo, każdy czasem na coś pomarudzi, ale nie sądziłam, że robię to tak często!

Od tego momentu zaczęłam zwracać większą uwagę, by moje wypowiedzi skupiały się w głównie na dobrych rzeczach. Z ciekawości przyjrzałam się również dokładniej moim rozmówcom i okazało się, że nie byłam jedyna. W 80% przypadków odpowiedzi skupiały się na rzeczach negatywnych.

Można wyciągnąć z tego krótki i oczywisty wniosek: stanowczo za dużo narzekamy! Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często to robisz, tak jak i ja nie miałam tej świadomości.

Ostatnio trafiłam w internecie na jeden z filmików Pawła Rawskiego. Podawał w nim przykład z monetą przekładaną z kieszeni do kieszeni. Zasada jest prosta, jak tylko zaczynasz narzekać, przekładasz monetę z jednej kieszeni do drugiej i tak za każdym wypowiedzianym marudnym zdaniem. Myślę, że może to nieźle otworzyć oczy na jakość i wydźwięk tego, co mówimy.
Zawsze można też poprosić naszego rozmówcę, by dał nam znać, kiedy rozmowa zamienia się w narzekanie ;)

Gdzieś wyczytałam także, że świetnym pomysłem jest wieczorne wypisanie sobie 3 pozytywnych rzeczy, jakie nas w ciągu danego dnia spotkały. Uwierzcie, to naprawdę działa! ;) Nagle człowiek zaczyna szukać dobrych stron i czuje się wręcz bardziej szczęśliwy. Zajmuje to tylko chwilę, a jak wiele może zmienić :)

Postaraj się wykonywać tę czynność przez tydzień, a zauważysz, ile rzeczy nie było przez Ciebie wcześniej docenianych.
I przede wszystkim, mniej narzekaj! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz